OBSAH
ČASŤ I.
Všeobecné ustanovenia
Základné informácie SMŠ
Poslanie a charakteristika materskej školy
Prijímanie detí
ČASŤ II.
Práva a povinnosti dieťaťa
Práva a povinnosti zákonného zástupcu
Práva a povinnosti pedagogických zamestnancov
ČASŤ III.
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Dochádzka a preberanie detí
Úhrada poplatkov za pobyt dieťaťa v materskej škole
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
ČASŤ IV.
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
ČASŤ V.
Záverečné ustanovenia
ČASŤ I.
1.ÚVODNÉ USTANOVENIA
Školský poriadok vydáva riaditeľka materskej školy podľa § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po prerokovaní s radou školy a v pedagogickej rade s prihliadnutím na špecifické podmienky Súkromnej materskej školy Nezbedná stonožka, Staré Grunty 324/A, 84104Bratislava. Školský poriadok je vnútorným dokumentom školy, ktorý predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu detí, ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov i ostatných zamestnancov materskej školy. Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti uvedené v § 153 ods. 1 písm. a) až d) školského zákona.
„a) výkone práv a povinností detí, žiakov a ich zákonných zástupcov v škole alebo v školskom zariadení, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
- prevádzke a vnútornom režime školy alebo školského zariadenia,
- podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.“
Školský poriadok zverejňuje riaditeľka SMŠ na verejne prístupnom mieste v materskej škole a preukázateľným spôsobom s ním oboznámi zamestnancov a deti a o jeho vydaní a obsahu informuje zákonných zástupcov detí.
2.CHARAKTERISTIKA SMŠ
Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej,
senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu pre školské vzdelávanie v základnej škole
a pre život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
Súkromná materská škola pracuje podľa vlastného Školského vzdelávacieho programu Nezbedná
stonožka sa učí, vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne
vzdelávanie v materských školách. Vzdelávanie je zabezpečované kvalifikovanými učiteľkami,
ktoré zodpovedajú za bezpečnosť a zdravie dieťaťa počas pobytu v SMŠ. SMŠ poskytuje
predprimárne vzdelávanie spravidla deťom vo veku od 2,5 do 6 rokov, SMŠ zabezpečuje celodennú
prevádzku a podľa potreby aj poldennú prevádzku.
3.OPIS BUDOVI SMŠ
SMŠ je bezbariérová a je umiestnená na prízemí bytového domu s vlastným hlavným vstupom.
Zariadenie tvoria dve triedy s príslušnými priestormi (šatňa, umyvárka, WC, kuchynka). SMŠ nemá
spoločnú jedáleň, deti stolujú v triedach. Kuchynka na výdaj stravy je umiestnená v zadnej časti
priestorov SMŠ. Dvor s detskými atrakciami (preliezky, hojdačky, šmykľavky, chodníky), je
umiestnený z bočnej strany hlavného vchodu do SMŠ a je zdieľaný s majiteľmi bytov.
4.PRIJÍMANIE DETÍ DO SÚKROMNEJ MATERSKEJ ŠKOLY
Na predprimárne vzdelávanie v materských školách sa prijímajú deti v súlade § 59 a § 59a zákona
č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých
zákonov a v súlade § 3 vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej
republiky č. 438/2021, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej
republiky č. 541/2021 Z. z. o materskej škole
Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast s vyznačením potvrdenia o povinnom očkovaní a o zdravotnej spôsobilosti navštevovať materskú školu.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť:
• osobne,
• poštou alebo kuriérom na adresu materskej školy,
• elektronicky pomocou elektronickej prihlášky, e-mailom alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu.
Deti sa do SMŠ prijímajú spravidla k začiatku školského roka, v priebehu školského roka je prijatie dieťaťa možné len pokiaľ to umožňuje kapacita materskej školy.
Zápis do SMŠ sa uskutočňuje v termíne, ktorý určí riaditeľ materskej školy po dohode so zriaďovateľom.
Termín a informácie k zápisu detí k začiatku nasledujúceho školského roka zverejní riaditeľka SMŠ najneskôr mesiac pred zápisom na budove a webovom sídle materskej školy s uvedením miesta a času zápisu
Riaditeľka SMŠ vydá písomné rozhodnutie o prijatí/neprijatí dieťaťa poštou alebo osobným
prevzatím zákonných zástupcov do 30. júna
Podľa správneho poriadku má zákonný zástupca právo odvolať sa voči rozhodnutiu do 15 dní od doručenia rozhodnutia.
Ak riaditeľka SMŠ odvolaniu v plnom rozsahu nevyhovie, postúpi toto odvolanie druhostupňovému správnemu orgánu, t.z. zriaďovateľovi materskej školy, ktorý rozhodnutie preskúma a po zvážení všetkých okolností vplývajúcich naň rozhodnutie zmení, alebo potvrdí.
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijímajú deti spravidla od troch do šiestich rokov veku dieťaťa.
Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt (ďalej len „spádová materská škola“) a ktoré dovŕši päť rokov veku do 31. augusta daného kalendárneho roka.
Deti s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne, ak je v materskej škole voľná kapacita a ak sú na jeho prijatie vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky, možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky, a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt.
Pri prijímaní dieťaťa má rodič povinnosť informovať riaditeľku SMŠ o všetkých skutočnostiach, ktoré by mohli byť dôvodom na jeho zaradenia na diagnostický pobyt, prípadne prijatie ako dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP). Ak tak zákonný zástupca neurobí, riaditeľka SMŠ po nástupe dieťaťa do SMŠ, po zistení okolností ovplyvňujúcich výchovu a vzdelávanie pristúpi k tomu, že rozhodne o diagnostickom pobyte dieťaťa, počas ktorého sa overí, či dôjde k zmene formy výchovy a vzdelávania príp. či pristúpi, po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu, k vydaniu rozhodnutia buď o prerušení dochádzky dieťaťa do SMŠ, alebo o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania z toho dôvodu, že súkromná materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky, poskytnúť výchovu a vzdelávanie primerané druhu a stupňu zdravotného znevýhodnenia dieťaťa,
Pri prvom nástupe dieťaťa do materskej školy predkladá zákonný zástupca:
-Vyhlásenie o bezinfekčnosti /bezpríznakovosti
-Plnomocenstvo k preberaniu detí
-Súhlas so spracovaním osobných údajov
Na rozdiel od potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti, ktoré zákonný zástupca predkladá spolu so žiadosťou, písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie, podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. predkladá zákonný zástupca materskej škole až po prijatí dieťaťa, a to: - pred prvým vstupom dieťaťa do materskej školy a - vždy po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole dlhšej ako päť kalendárnych dní. Toto písomné vyhlásenie sa v praxi nazýva aj ako „vyhlásenie o bezinfekčnosti alebo o bezpríznakovosti“. Vyhlásenie o bezinfekčnosti (o bezpríznakovosti) podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. nesmie byť staršie ako jeden deň;
Žiadosti o priebežne prijatie dieťaťa do materskej školy doručené počas roka možno vyhovieť, ak :
a) je v materskej škole po prijatí detí na základe zápisu voľné miesto v zmysle príslušných
ustanovení zákona č. 245/2008
b) miesto v triede SMŠ sa uvoľní v priebehu školského roka. Uvoľnené miesto sa prednostne ponúkne uchádzačom, ktorým nebolo vyhovené v rámci prijímania na základe zápisu.
Povinné predprimárne vzdelávanie:
Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné Povinné predprimárne vzdelávanie musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):
a) dovŕši päť rokov veku, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 1 školského zákona,
b) dovŕši päť rokov veku a povinné predprimárne vzdelávanie plní formou individuálneho vzdelávania, t. j. dieťa podľa § 28b ods. 2 školského zákona,
c) dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 3 školského zákona bez ohľadu na to, či plnilo povinné predprimárne vzdelávanie formou individuálneho vzdelávania – toto dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
d) dovŕši päť rokov veku, ale zo zdravotných dôvodov je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy, lebo mu jeho zdravotný stav neumožňuje vzdelávať sa, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 5 školského zákona.
e) o prerušení a ukončení dochádzky nie je možné rozhodnúť vo vzťahu k deťom, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.
Dĺžka trvania a miesto uskutočňovania povinného predprimárneho vzdelávania
a) Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok okrem prípadov uvedených v § 28a ods. 3 školského zákona. (kedy dieťa dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť a bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok.)
b) Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa na predprimárne vzdelávanie prijímajú prednostne.
c) Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt, teda v spádovej materskej škole, ak zákonný zástupca pre dieťa nevyberie inú materskú školu, do
ktorej ho riaditeľ tejto materskej školy prijme, ak je dostatok kapacít.
d) Len v spádovej materskej škole má takéto dieťa garantované prijatie, ak sa pre ňu zákonný zástupca rozhodne.
e) Riaditeľka spádovej materskej školy na povinné predprimárne vzdelávanie zo zákona prednostne prijíma deti s trvalým pobytom v danej obci, v ktorej má konkrétna materská škola sídlo a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu (ide o deti umiestnené buď v „kamenných“ centrách pre deti a rodinu = bývalé detské domovy alebo v ich organizačných zložkách, v profesionálnych rodinách).
Pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania
a) Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
b) Podkladom pre rozhodnutie riaditeľky SMŠ vo veci pokračovania plnenia povinného
predprimárneho vzdelávania je podľa § 28a ods. 3 školského zákona Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania predloží riaditeľke SMŠ do 15. mája :
• žiadosť o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ku ktorej priloží :
• písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, - písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast
• informovaný súhlas zákonného zástupcu
c) Po predložení uvedených súhlasov následne riaditeľka materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. f) zákona č. 596/2003 Z. z. vydá rozhodnutie o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania a uvedenú skutočnosť zaznamená aj v osobnom spise dieťaťa.
d) Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahne školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania trvá maximálne jeden školský rok a to aj v prípade detí, ktoré začnú plniť predprimárne vzdelávanie predčasne
ČASŤ II.
1. PRÁVA A POVINNOSTI DIEŤAŤA Výkon práv a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami, odbornými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Dieťa má právo na:
- rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
- bezplatné vzdelanie pre deti, ktoré majú rok pred plnením povinnej školskej dochádzky v materských školách,
- vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku,
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav,
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
- dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú,
- deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie a stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.
Dieťa má povinnosti:
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- dodržiavať školský poriadok a ďalšie vnútorné predpisy SMŠ v spolupráci so zákonnými zástupcami detí,
- pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní,
- chrániť v medziach svojich schopností a možností pred poškodením majetok SMŠ, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
- chrániť pred poškodením učebné pomôcky,
- konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
- v prípade, že dieťa úmyselne ubližuje ostatným deťom a ohrozuje tým ich bezpečnosť a zdravie, riaditeľka SMŠ pozve zákonného zástupcu na pohovor, kde sa prerokuje daný problém a stanovia sa opatrenia. Zákonný zástupca bude upozornený na možnosť predčasného ukončenia predprimárneho vzdelávania v SMŠ v prípade, že dieťa naďalej svojim konaním ohrozuje ostatné deti,
- ctiť si v medziach svojich schopností a možností ľudskú dôstojnosť ostatných detí a zamestnancov školy,
- rešpektovať pokyny zamestnancov SMŠ, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, internými predpismi školy, etickými princípmi a dobrými mravmi,
- nenosiť do materskej školy drahé hračky a mobilné telefóny.
2. PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCU DIEŤAŤA
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v SMŠ poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom SMŠ a školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- vyjadrovať sa k školskému vzdelávaciemu programu SMŠ prostredníctvom rady školy.
Povinnosti zákonného zástupca dieťaťa:
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu dieťaťa určené školským poriadkom;
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno- vzdelávacie potreby;
- poskytnúť so zámerom spracovania osobné údaje v rozsahu uvedenom v § 11 ods. 6 školského zákona (meno, priezvisko a rodné priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa, žiak, poslucháč alebo účastník výchovy a vzdelávania obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu, rodné číslo, štátna príslušnosť, národnosť, materinský jazyk, fyzické zdravie a duševné zdravie, mentálna úroveň vrátane výsledkov pedagogicko-psychologickej a špeciálno- pedagogickej diagnostiky, rozhodnutia týkajúce sa výchovy a starostlivosti, výsledky monitorovania a hodnotenia kvality výchovy a vzdelávaní);
- písomne informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania. Ak zákonní zástupcovia nebudú materskú školu informovať o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu riaditeľka materskej školy pristúpi k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy z podnetu riaditeľka materskej školy alebo o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu, že materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky (personálne, priestorové, ale napr. aj materiálno-technické), poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia;
- nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo v SMŠ alebo jej okolí, na výlete, exkurzii, vychádzke, v škole v prírode a iné;
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky;
- v prípade akéhokoľvek výskytu infekčného (prenosného) ochorenia vírusového, bakteriálneho alebo parazitárneho pôvodu, a to vrátane epidemického a pandemického výskytu ochorenia, okamžite oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti dieťaťa a predpokladaný čas neprítomnosti (z dôvodu monitoringu a pristúpenia k účinným opatreniam na zabránenie rozšírenia tohto ochorenia v detskom kolektíve).
- ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 5 kalendárnych dní, je zákonný zástupca povinný učiteľke oznámiť dôvod neprítomnosti písomne a pri opätovnom nástupe predložiť „vyhlásenie o bezinfekčnosti“ prostredia a dieťaťa nie staršie ako jeden deň;
- spôsob oznámenia neprítomnosti dieťaťa v SMŠ – telefonicky
- vyzdvihnúť si čo najskôr dieťa z SMŠ, ak dostane od učiteľa informáciu, že dieťa má teplotu, hnačku, zvracia alebo sa vyskytlo iné ochorenie či nevoľnosť.
- uhrádzať včas mesačný príspevok zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v SMŠ.
- rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službukonajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky alebo riaditeľky;
- rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia
- všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v materskej škole s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa, a podľa potreby s riaditeľkou;
- zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti SMŠ a riadenia SMŠ.
- Zákonný zástupca je povinný rešpektovať skutočnosť, že službukonajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov ani ho odovzdať inej osobe, ako je zákonný zástupca alebo ním písomne splnomocnená osoba.
r) V prípade, že má niektorý z rodičov súdnym rozhodnutím, príp. predbežným opatrením obmedzený styk s dieťaťom, písomne (fotokópiou úradného rozhodnutia) informovať riaditeľku MŠ ihneď ako rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
Postup materskej školy vo vzťahu k napĺňaniu rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov pri vzniku nezhôd a sporov sa riadi týmito zásadami, princípmi a pravidlami:
• počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude materská škola dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu (napr. že každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť),
• zachovávať neutralitu, t. j. ako budú aj pedagogickí zamestnanci materskej školy počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa a že v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, a že obsah tohto písomného stanoviska neposkytnú ani jednému zákonnému zástupcovi,
• rešpektovať, v prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami, len rozhodnutie súdu alebo predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu k starostlivosti o dieťa, t. j. materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované,
• prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, poskytne informáciu o tom, že materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v
bežných veciach (napr. zabezpečenie krúžkovej činnosti atď.) zastupovať,
• riešiť situácie, ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami, statusmi a komentármi na sociálnych sieťach znevažovať pedagogickú činnosť materskej školy, riadenie materskej školy a poškodzovať dobré meno materskej školy na verejnosti.
• priestory materskej školy nie sú miestom, kde zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času, obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentmi disponuje,
• priestory materskej školy môžu byť miestom styku s maloletým, avšak len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody.
Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.
3. PRÁVA A POVINNOSTI PEDAGOCICKÝCH ZAMESTNANCOV
Práva pedagogických zamestnancov
Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci majú okrem práv ustanovených osobitnými právnymi predpismi pri výkone pracovnej činnosti práva, ktoré sú taxatívne vymedzené v § 3 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 138/2019 Z. z.“).
Pedagogický zamestnanec má okrem práv ustanovených osobitnými právnymi predpismi pri výkone pracovnej činnosti právo na
- zabezpečenie podmienok potrebných na výkon pracovnej činnosti, najmä na ochranu pred prejavmi násilia zo strany detí, zákonných zástupcov alebo iných osôb, ktoré majú dieťa zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, a zo strany ďalších fyzických osôb alebo právnických osôb,
- ochranu pred sociálno-patologickými prejavmi v správaní vedúcich pedagogických zamestnancov, vedúcich odborných zamestnancov, ďalších zamestnancov, zriaďovateľa, zákonných zástupcov, iných fyzických osôb alebo právnických osôb,
- ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pracovnej činnosti,
- účasť na riadení školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci prostredníctvom osobného členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánoch,
- predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania,
- výber a uplatňovanie pedagogických metód, foriem, didaktických prostriedkov výchovy a vzdelávania a na výber odborných metód,
- kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj za podmienok ustanovených zákonom a v jazyku, v ktorom pedagogickú činnosť vykonáva,
- objektívne hodnotenie a odmeňovanie výkonu pracovnej činnosti,
- neodborné zasahovanie do výkonu pracovnej činností fyzickou osobou, ktorá nie je vedúcim zamestnancom pedagogického zamestnanca alebo nemá postavenie kontrolného orgánu,
- postavenie chránenej osoby, v súvislosti s výkonom pracovnej činnosti,
- neprevziať dieťa, ktoré preukazuje známky choroby,
- neprevziať dieťa, ktoré nemá uhradené poplatky,
- v období školského vyučovania môže riaditeľ školy poskytnúť deťom alebo žiakom zo závažných dôvodov, najmä organizačných a prevádzkových, najviac päť dní voľna.
Povinnosti pedagogických zamestnancov
Na pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa vzťahujú povinnosti uvedené v § 4 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z.
Pedagogický zamestnanec je povinný
- chrániť a rešpektovať práva dieťaťa a jeho zákonného zástupcu,
- zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave a výsledky odborných vyšetrení detí, s ktorými prišiel do styku,
- rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa s ohľadom na jeho schopnosti, možnosti, sociálne a kultúrne zázemie a odporúčania odborných zamestnancov,
- zdržať sa konania, ktoré vedie k porušovaniu práv ostatných zamestnancov,
- správať sa v súlade s Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (ďalej len „etický kódex“),
- podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie,
- usmerňovať a objektívne hodnotiť výchovu a vzdelávanie dieťaťa,
- podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu alebo výchovno-vzdelávacieho programu pre školské zariadenia (ďalej len „výchovný program“),
- pripravovať sa zodpovedne na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti včas, učebné pomôcky si pripravovať vopred,
- udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania,
- absolvovať aktualizačné vzdelávanie,
- vykonávať pracovnú činnosť prostriedkami, metódami, formami a postupmi, ktoré zodpovedajú súčasným vedeckým poznatkom, hodnotám a cieľom školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu,
- poskytovať dieťaťu a zákonnému zástupcovi poradenstvo a odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
- pravidelne informovať dieťa, žiaka a zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom v §144 ods 1 pism. m) a ods.6 pism. c) školského zákona,
- postupovať podľa schválených základných pedagogických dokumentov a pedagogicko – organizačných pokynov na daný školský rok,
- triednu knihu a evidenciu dochádzky detí zapisovať denne, po skončení miery vyučovacej povinnosti,
- plánovať výchovno – vzdelávaciu činnosť,
- s učebnými pomôckami a zariadením školy zaobchádzať šetrne, k ochrane spoločného majetku a bezpečnosti pri práci viesť aj deti,
- prichádzať na pracovisko včas, pred začatím priamej práce s deťmi, pri príchode a odchode sa evidovať elektronicky,
- v prípade neprítomnosti druhého pedagóga v triede zastupovať ho, ak riaditeľka SMŠ nerozhodne inak,
- byť na pracovisku v čase určenom na priamu prácu s deťmi, v čase porád, v čase určenom na zastupovanie, v čase triednych aktívov, v čase uskutočňovania kultúrnych akcií a mimoriadnych aktivít,
- dodržiavať školský poriadok SMŠ a ďalšie vnútorné smernice školy,
- konať rozvážne, nie unáhlene a nerozmyslene, dbať o to, aby sa nepoškodilo dobré meno učiteľa, nepoužívať vulgárne výrazy,
- stmeľovať pedagogický kolektív, svojím konaním, rozhodovaním, vyjadrovaním a správaním nenarúšať medziľudské vzťahy ani pracovnú atmosféru materskej školy,
- korektne spolupracovať so všetkými zamestnancami materskej školy.
Povinnosti všetkých ostatných zamestnancov
Všetci zamestnanci sú povinní konať v súlade s verejným záujmom a plniť všetky povinnosti ustanovené zákonom č. 552/2003 Z. z. o verejnej službe a zákonníka práce. Okrem práv a povinností uvedených v Pracovnom poriadku školy sú zamestnanci povinní podľa pokynov vykonávať osobne prácu v zmysle pracovnej zmluvy a pracovnej náplne v stanovenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu. Nepedagogickí zamestnanci nemajú kompetenciu informovať rodičov o výchovno – vzdelávacích výsledkoch a zasahovať do výchovno – vzdelávacej činnosti pedagogických zamestnancov.
ČASŤ III.
1. PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM
Prevádzka
Súkromná materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.30 hod. do 17.00 hod.
Riaditeľka SMŠ : Mgr.Ingrid Bošelová
Zákonní zástupcovia dieťaťa majú možnosť konzultovať s pedagogickými zamestnancami denne, pri preberaní dieťaťa zo SMŠ, prípadne podľa dohody v inom čase. Konzultácie sú spravidla ústne. Pedagogický zamestnanec okrem konzultácií môže rodičom odporúčať pedagogickú literatúru, školenia a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa. Konzultácie ani informácie sa nepodávajú v priebehu vzdelávacích aktivít.
Pohyb cudzích osôb v SMŠ je vždy len so súhlasom riaditeľky a v sprievode zamestnancov zariadenia.
Zákonní zástupcovia majú prístup do budovy počas dňa v čase :
• 06.30 – 08.00 hod.
• 11.30 – 12.00 hod.
• 15.00 – 17.00 hod
Zákaz fajčenia – v materskej škole sa rešpektuje zákaz fajčenia v celom areáli školy, tak zo strany zamestnancov, ako aj rodičov.( zákona NR SR č. 377/2004 Z. z. O ochrane nefajčiarov a zmene a doplnení neskorších predpisov podľa úpravy č. 465/2005).
Riaditeľ SMŠ rozhoduje o:
a) prijatí/neprijatí dieťaťa do materskej školy
b) vnútornej organizácii materskej školy vrátane vytvorenia tried s deťmi rovnakého alebo rozdielneho veku.
c)dĺžke adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa v materskej škole po dohode so zákonným zástupcom, ( najviac 3 mesiace)
d) prerušení dochádzky dieťaťa zo zdravotných alebo z iných závažných dôvodov a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
e) preradení dieťaťa do materskej školy pre deťmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pri zmene charakteru postihnutia dieťaťa, a to po prerokovaní so zákonným zástupcom dieťaťa, písomnom vyjadrení poradenského zariadenia a riaditeľa školy, v ktorej má byť dieťa umiestnené,
f) možnosti preradenia dieťaťa počas školského roka len v prípade, ak sú na to vytvorené podmienky
g) ukončení dochádzky dieťaťa v materskej škole na základe opakovaného porušenia školského poriadku zákonným zástupcom,
Prevádzka materskej školy, jej prerušenie alebo obmedzenie
Organizácia v čase prerušenia prevádzky materskej školy počas mesiacov júl a august
podľa § 150a školského zákona a § 1 ods. 4 vyhlášky o materskej škole - Prevádzka materskej školy sa počas mesiacov júl a august prerušuje nepretržite najmenej na tri týždne.
Mimoriadne prerušenie prevádzky Riaditeľ SMŠ môže mimoriadne prerušiť prevádzku materskej školy zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku, a to po prerokovaní so zriaďovateľom. O prerušení prevádzky neodkladne informuje zákonných zástupcov detí, pritom súčasne vykoná nevyhnutné dostupné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochranu zdravia detí a na ochranu majetku.
Zriaďovateľ materskej školy môže zo závažných prevádzkových dôvodov, napr. v prípade rekonštrukčných prác, na podnet regionálneho úradu verejného zdravotníctva, v prípade vysokej chorobnosti, v prípade nízkeho záujmu o prevádzku materskej školy z dôvodu sústredeného pracovného voľna a pod., prerušiť prevádzku materskej školy na nevyhnutne potrebný čas. Riaditeľka SMŠ postupuje v takomto prípade podľa pokynov zriaďovateľa.
Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania počas pandémie.
Počas mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou, sú zamestnanci, rodičia, zákonní zástupcovia deti a iné osoby vystupujúce do budovy materskej školy povinné dodržiavať vždy aktuálne nariadenia hlavného hygienika, pokyny riaditeľky materskej školy a odporúčania MŠVVaŠ. O aktuálnych pokynoch informuje riaditeľka SMŠ. Materská škola sa pri mimoriadnej situácii riadi pokynmi príslušného RÚVZ a zriaďovateľa, jej prevádzka a organizácia sa riadi vždy aktuálnymi odporúčaniami MŠVVaŠ.
Vnútorný režim SMŠ
Najvyšší počet detí v triede SMŠ podľa školského zákona je:
- 20 v triede pre 3- až 4-ročné deti,
- 21 v triede pre 4- až 5-ročné deti,
- 22 v triede pre 5 až 6-ročné deti,
- 21 v triede pre 3- až 6-ročné deti.
Výchovno-vzdelávaciu činnosť v SMŠ vykonávajú učitelia predprimárneho vzdelávania, ktorí spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti v súlade s platnou legislatívou. Edukačnú činnosť zabezpečujú striedavo dve učiteľky v dvojzmennej prevádzke. Základný úväzok učiteliek sa spravidla prekrýva v čase pobytu detí vonku a obeda. Učiteľky sa striedajú podľa harmonogramu v dvojtýždňovom cykle. V rámci svojich kompetencií usmerňujú edukačný proces prostredníctvom dynamických výchovno-vzdelávacích činností podľa plánov, ktorých stratégiu vypracúvajú každá samostatne, vopred v súlade so školským vzdelávacím programom.
Riaditeľ materskej školy môže o prijatí vyššieho počtu detí rozhodnúť iba v prípadoch ustanovených v § 28 ods. 10 písm. a) – d) zákona č. 245/2008 Z. z.:
- pri zmene trvalého pobytu dieťaťa – aby sa umožnilo pri náhlom presťahovaní sa rodiny zabezpečiť pokračovanie v predpimárnom vzdelávaní v materskej škole aj v mieste nového bydliska (pričom ale naďalej platí, že prijímanie detí do materskej školy nie je viazané na trvalý pobyt rodičov),
- pri pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole,
- pri zvýšenom záujme zákonných zástupcov detí o výchovu a vzdelávanie v materskej škole
Pri určovaní počtu detí v triede môže riaditeľka zohľadniť počet detí v triede mladších ako tri roky. Prijatie vyššieho počtu detí je ustanovené len ako možnosť a nie ako povinnosť
riaditeľky.
Preberanie detí:
-
- plne zodpovedá za bezpečný príchod a odchod dieťaťa do a z SMŠ. Dieťa od zákonného zástupcu preberá službukonajúca učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi, inej splnomocnenej osobe alebo pedagógovi, ktorý ho v práci strieda.
Ranné preberanie detí zabezpečuje službukonajúca učiteľka za prítomnosti zákonného zástupcu alebo osoby, ktorá dieťa do SMŠ priviedla. Pohovorom zistí zdravotný a psychický stav dieťaťa. Prijíma len deti, u ktorých po vykonaní ranného filtra nezistila známky ochorenia. Prevzatie dieťaťa môže učiteľka odmietnuť (ods. 7 vyhlášky o MŠ), ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do SMŠ. Do SMŠ nie je možné priviesť dieťa, ktoré:
-
-
- je bledé, malátne, bolí ho bruško, má hnačku a zvracia,
- má veľmi dusivý kašeľ,
- malo deň predtým v MŠ teplotu 37,5°C a viac (učiteľka ho prijme len s lekárskym potvrdením, že je zdravé),
- má vyrážky spôsobené vírusom (ovčie kiahne, rubeola, osýpky),
- je napadnuté parazitmi (vši, mrle, hlísty). Príznaky sú vŕtanie v nose, svrbenie pokožky, svrbenie v konečníku a podobne,
- má hnisavý výtok z očí, jačmeň na oku, nápadne zelený výtok z nosa.
-
V prípade ochorenia dieťaťa v SMŠ počas dňa, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a dozor ním povereným zamestnancom materskej školy, ktorý odovzdá dieťa zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej plnoletej osobe.
-
- V prípade, že dieťa neprejde ranným filtrom alebo sa choroba u neho prejaví počas dňa v SMŠ, rodič s takýmto dieťaťom navštívi lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe a zabezpečí jeho doliečenie v domácom prostredí a starostlivosť inou osobou.
- Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa nie mladšie ako 12 rokov, alebo inú osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní na preberanie dieťaťa z materskej školy, musia byť uvedené v splnomocnení, ktoré platí vždy v príslušnom školskom roku. Ak žije dieťa len s jedným rodičom, o jeho preberaní rozhoduje ten, komu mu bolo súdnym rozhodnutím dieťa zverené do výchovnej starostlivosti, ak súd neurčil inak. Rozsudok musí mať potvrdenie právoplatnosti. V prípade pokračujúceho súdneho konania vynesenie rozsudku a nadobudnutie jeho právoplatnosti, určenie starostlivosti, nahrádza predbežné opatrenie príslušného súdu.
- V prípade, že si zákonný zástupca alebo iná splnomocnená osoba neprevezme dieťa po ukončení prevádzky z SMŠ, učiteľka vykoná tieto kroky:
- učiteľka využije všetky dostupné telefónne čísla na skontaktovanie so zákonným zástupcom, rodinnými príslušníkmi alebo splnomocnenými osobami,
- spíše záznam o tejto skutočnosti ak rodič nie je doma, zavolá na políciu a oznámi túto skutočnosť.
- Zákonný zástupca, ktorý príde po ukončení prevádzky pre dieťa, zapíše sa do zošita oneskorených príchodov (dátum, meno, hodina neskorého príchodu, dôvod, podpis zákonného zástupcu alebo splnomocnenej osoby). Za zápis zodpovedá službukonajúca
učiteľka. V prípade, že si zákonný zástupca nevyzdvihne dieťa po ukončení prevádzky viackrát, riaditeľka SMŠ:
-
-
- po prvom nevyzdvihnutí ústne upozorní zákonného zástupcu na porušovanie školského poriadku,
- po druhom nevyzdvihnutí ho písomne upozorní na porušovanie školského poriadku a možnosti predčasného ukončenia predprimárneho vzdelávania pri opakovanom porušovaní,
- pri ďalšom porušení riaditeľka môže rozhodnúť o predčasnom ukončení predprimárne vzdelávanie dieťaťa.
-
V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím, príp. predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne (fotokópiou úradného rozhodnutia) informovať riaditeľku SMŠ.
V prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
-
- Zákonný zástupca privedie dieťa spravidla do 8:00 hod a prevezme ho zvyčajne po 15:00 hod. V prípade dohodnutého poldenného pobytu si zákonný zástupca prevezme dieťa spravidla v čase od 11:45 do 12:45 hod. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh výchovno-vzdelávacej činnosti ostatných detí, napr. neobmedzil čas stravovania, pobyt detí vonku alebo iné mimoškolské akcie.
- Prevádzka materskej školy je celodenná, ale dĺžku pobytu dieťaťa možno dohodnúť i na kratší čas. Spôsob dochádzky a stravovania dohodne zákonný zástupca s riaditeľkou, triednou učiteľkou.
- Prijatiu dieťaťa predchádza adaptačný pobyt. Je individuálny a jeho dĺžka záleží na dohode riaditeľky so zákonným zástupcom. Na základe posúdenia priebehu adaptácie a
písomného vyjadrenia učiteliek z triedy, alebo zákonného zástupcu sa môže ukončiť alebo predĺžiť.
-
- Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi zákonný zástupca riaditeľke školy dôvod neprítomnosti písomne.
Predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie: Riaditeľka materskej školy rozhodne podľa § 28d ods. 6 školského zákona o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu v nasledovných prípadoch:
- dieťa sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok,
- zákonný zástupca dieťaťa nedodržiava podmienky predprimárneho vzdelávania dieťaťa určené školským poriadkom,
- zákonný zástupca dieťaťa neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- zákonný zástupca dieťaťa bezdôvodne odmietne s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa,
- predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí zariadenie poradenstva a prevencie, všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo alebo zubný lekár. Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné aj v prípade, ak pôjde o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania.
- rozhodnutia o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania môže predchádzať prerušenie dochádzky dieťaťa v konkrétne určenom čase a po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu.
Zanechanie vzdelávania
Ak sa zákonný zástupca, či už z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov rozhodne, že jeho dieťa zanechá predprimárne vzdelávanie, musí túto skutočnosť oznámiť písomne riaditeľovi materskej školy.
Dieťa prestane byť dieťaťom danej materskej školy dňom:
- ktorý nasleduje po dni, keď riaditeľovi materskej školy bolo doručené písomné oznámenie o zanechaní vzdelávania alebo
- dňom uvedeným v písomnom oznámení o zanechaní vzdelávania, najskôr však
- ktorý nasleduje po dni, keď bolo doručené.
Ak sa stane, že zákonný zástupca neoznámi (písomne, ani inak) riaditeľovi materskej školy zanechanie predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa a dieťa sa neospravedlnene nezúčastňuje na predprimárnom vzdelávaní, uplynutím 30. dňa od jeho poslednej účasti na predprimárnom vzdelávaní prestáva byť dieťaťom príslušnej materskej školy, o tejto skutočnosti urobí riaditeľ materskej školy záznam v osobnom spise a osobný spis dieťaťa uzavrie.
Vnútorný režim SMŠ
Učiteľka počas aktivít s deťmi odchádza od detí z triedy len v krajnom prípade na nevyhnutne potrebný čas, pričom o dozor pri deťoch požiada kolegyňu, príp. inú zamestnankyňu SMŠ.
Pri organizácii činností spojených s uspokojovaním základných fyzických potrieb detí má učiteľka vždy na zreteli dodržiavanie psychohygieny detí a ochrany ich zdravia.
Materskú školu otvára učiteľka alebo poverená prevádzková pracovníčka o 6.30 hod. Zákonný zástupca odovzdá deti učiteľke v triede.
Dieťa z materskej školy prevezme rodič prípadne splnomocnená osoba. Materská škola sa o 17.00 hodine uzamyká a do tohto času je potrebné opustiť priestory materskej školy. Dieťa, ktoré rodič neprevezme z materskej školy do ukončenia prevádzky, zostane v SMŠ s učiteľkou, ktorá pracuje do 17.00 hodiny. Tá sa pokúsi telefonicky skontaktovať s rodičom, ak sa jej to nepodarí, počká približne 1 hodinu, kontaktuje príslušný útvar policajného zboru. Oneskorený príchod rodiča evidujú učiteľky v zošitoch na to určených, kde uvedú presný čas, dátum a dôvod oneskoreného príchodu a potvrdenie rodiča podpisom.
Z hygienických dôvodov nesmú mať deti jedlo, pitie, lieky, mastička a pod. v skrinkách. V prípade, že sa tak stane, prevádzková pracovníčka veci zo skrinky odstráni do odpadkového koša.
Deti si nesmú nosiť do materskej školy žiadne cenné hračky, šperky a cenné predmety.
Organizácia prevádzky podľa aktivít denného poriadku
7.00 -8.00 hod. – príchod detí do MŠ
Ranný filter, hry a hrové činnosti podľa výberu detí
8.00 – 8.45 hod.
Ranný kruh.
Pohybové a relaxačné činnosti.
Hra a hrové činnosti – pedagógom plánované, nepriamo riadené aktivity.
8.45 - 9.15 hod. – desiata
činnosti zabezpečujúce hygienu, činnosti zabezpečujúce životosprávu.
9.15- 10.30 hod.
Edukačné aktivity – pedagógom plánované, priamo riadené aktivity.
Hry a hrové činnosti – pedagógom plánované, priamo riadené.
Rozvoj detskej edukačnej skúsenosti.
10.30 – 11.30 hod.
Pobyt vonku sa realizuje v každom ročnom období v súlade so školským vzdelávacím programom. Pobyt detí pri mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienkach môže byť skrátený alebo vynechaný.
11.45 - 12.30 – obed
činnosti zabezpečujúce hygienu, obed – činnosti zabezpečujúce životosprávu
12.30 – 14.30
príprava na odpočinok, odpočinok.
14.30 – 15.00 hod.- olovrant
činnosti zabezpečujúce hygienu, olovrant.
15.00 – 17.00 hod.
- edukačné aktivity – pedagógom plánované, priamo riadené,
- hra a hrové činnosti – pedagógom plánované, nepriamo riadené aktivity,
- spontánne hry a hrové činnosti,
- krúžková činnosť
- pobyt vonku,
- odchod domov.
Denný poriadok predstavuje ďalšiu dokumentáciu materskej školy, v ktorej sa upravuje organizácia a orientačné časové trvanie jednotlivých foriem denných činností materskej školy realizovaných podľa štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole:
- Pri organizácii činností spojených s uspokojením základných fyziologických potrieb detí má učiteľka vždy na zreteli dodržiavanie psychohygieny detí a ochrany ich zdravia.
- Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy.
- Usporiadanie denných činností pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok je umiestnený v šatni, na viditeľnom mieste.
- Tento univerzálny denný poriadok je pružný, umožňuje reagovať na potreby a záujmy detí. Povinnosťou každého pedagogického zamestnanca je dodržiavať pevne stanovené časy na činnosti zabezpečujúce životosprávu a pobyt vonku.
Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu
Súčasť denného poriadku:
• hry a činnosti podľa výberu detí
• činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, desiata)
• zdravotné cvičenie
• dopoludňajšie vzdelávacie aktivity,
• pobyt vonku,
• obed a odpočinok,
• činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, olovrant)
• popoludňajšie vzdelávacie aktivity
• hry a činnosti podľa výberu detí
Organizácia pri skrinkách
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase od 7:00 do 8.00 hod. a od 15.00 do 17.00 hod. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti v spolupráci s učiteľkou.
Za poriadok v poličkách skrinky v šatni a za vlastné hračky zodpovedá zákonný zástupca, ako aj za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia a premočenia. Za poriadok a estetickú úpravu v šatni zodpovedá učiteľka príslušnej triedy
Organizácia v umyvárni
Deti sa v čase spoločného umývania a vykonávania biologických potrieb zdržiavajú v umyvárni len v prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy. Pedagóg zodpovedá za bezpečnosť detí, vedie ich k samostatnosti pri osvojovaní hygienických návykov. Pokiaľ je v umyvárni vlhká podlaha nevpúšťa deti do jej priestorov. Za dodržiavanie hygienických noriem, čistotu v daných priestoroch, dopĺňanie jednorázových papierových utierok prípadne výmenu uterákov zodpovedá poverený prevádzkový zamestnanec.
Organizácia stravovania
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy zodpovedá externá firma, ktorá spĺňa všetky normy na takúto činnosť. Strava sa do výdajne expeduje v termoskových nádobách. Jedálny lístok je vyvesený v šatni, k dispozícii rodičom.
Za organizáciu a výchovný proces pri jedle zodpovedá učiteľka. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom. Počas jedla nenásilne deti usmerňuje, podľa želania rodičov prikrmuje. Nenúti ich jesť.
Deti 2 – 3 ročné a 3 – 4-ročné používajú pri jedle lyžičku, 4 – 5-ročné lyžičku a vidličku, postupne aj nôž. Deti 5 – 6-ročné používajú samostatne kompletný príbor.
Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť ( alergia na mliečne výrobky,...).
Časový harmonogram podávania jedla :
- Desiata: 8:45 – 9:15 hod.
- Obed: 11:45– 12,20 hod.
- Olovrant: 14:30 – 15:00 hod.
Rodičom nie je povolené donášať do SMŠ stravu pre dieťa z hygienických dôvodov/ak sa nejedná o potravinové alergie/ Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca vopred, najneskôr ráno do 7:30 hodiny. Pitný režim počas dňa zabezpečujú učiteľky. V triede májú deti k dispozícii poháre a nádobu s vodou. Počas dňa má možnosť dieťa sa napiť v triede. Deti si môžu vodu naliať samé alebo naleje vodu do pohára učiteľka.
Organizácia a realizácia pobytu vonku
Pobyt vonku učiteľka naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Uskutočňuje sa
každodenne minimálne hodinu v čase od 10:00 hod s rôznym pohybovým, poznávacím, pracovným
obsahovým zameraním. Súčasťou pobytu vonku sú vychádzky do blízkeho i vzdialenejšieho okolia
sprevádzané dvoma učiteľkami. Podstatnú časť pobytu vonku treba ponechať na spontánnu aktivitu
deti. Okrem pobytu vonku pred obedom, sa v priaznivom a teplom počasí realizuje aj pobyt vonku
popoludní . Vychádzky ako súčasť pobytu sa realizujú podľa potreby a plánov učiteliek. Pobyt
vonku učiteľky plánujú tak, aby v sebe zahŕňali činnosť vzdelávaciu, rekreačnú a pohybovú,
riadenú i spontánnu.
Počas nepriaznivého počasia - v súlade s § 7 písm. b) vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č.
527/2007 Z.z. o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, pobyt vonku môže byť
skrátený alebo vynechaný pri mimoriadne nepriaznivých meteorologických
podmienkach, ktorými sú:
-
-
- víchrica,
- prudký dážď, búrka, alebo silné sneženie so zníženou viditeľnosťou,
- teploty pod – 10C
- hustá hmla,
- šmykľavý terén alebo veľké množstvo neodhrnutého topiaceho sa snehu,
- náhle zhoršenie počasia a nedostatočné oblečenie detí, ktoré by mohlo spôsobiť ochorenie detí,
- nadmerné znečistenie ovzdušia.
- V letnom období, v čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia (od 11.00 do 15.00 h.) sa prenášajú všetky činnosti do tieňa, prípadne do miestnosti. V čase letných mesiacov s vysokými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu krytú vhodným doplnkom (šiltovkou, klobúkom a pod.), aby sa predišlo úpalu.
- Deti majú na dvore v plnej miere zabezpečený pitný režim.
- Bezpečnosť pri pobyte vonku na školskom dvore – ak si zákonný zástupca prevezme dieťa na školskom dvore nezostáva z bezpečnostných dôvodov naďalej v areály SMŠ.
- Učiteľka dodržiava bezpečnostné predpisy, venuje sa maximálne deťom, ktoré sa hrajú na preliezkach a hrajú sa len pod jej dozorom, aby predišla úrazom. Pri pobyte na dvore sleduje všetky deti, aby mala prehľad o ich činnosti. Deti, ktoré potrebujú použiť WC púšťa do zariadenia tak, aby mala o nich prehľad – kontroluje príchod – keď sú dve učiteľky z triedy prítomné, ide na WC učiteľka s dieťaťom.
- Za prípravu, vyzbieranie a odnesenie pomôcok a hračiek pre pobyt vonku zodpovedajú učiteľky. Dbajú, aby deti hračky po skončení hry pozbierali a odovzdali na určené miesto.
-
-
- Zákonný zástupca je povinný obliekať svoje dieťa do materskej školy vhodne, primerane daným činnostiam vonku. Odporúča sa obliekať deťom pohodlné oblečenie, aby drahý odev nespôsoboval obmedzovanie detí v pohybe. V zimnom období (sneh, ľad) je potrebné deťom obliekať overal, prípadne iný nepremokavý odev, nakoľko sa na školskom dvore realizujú aj zimné hry.
-
- Na vychádzky chodia s deťmi spolu dve učiteľky. V prípade, že na vychádzke sa zúčastňuje dieťa so ŠVVP musí vykonávať dozor aj pedagogický asistent.
- Prechod cez cestu a rušnejšie komunikácie uskutočňuje učiteľka len na križovatke so svetelnou signalizáciou alebo po vyznačenom priechode a vždy používa zastavovací terčík. Deti majú oblečené reflexné vesty, v odôvodnenom prípade, stačí prvá a posledná dvojica. Učiteľky dodržiavajú základné bezpečnostné pravidlá pri prechádzaní cez cestu. Jedna zabezpečuje zastavenie vozidiel terčíkom v strede vozovky, druhá vedie skupinu na chodník.
- Učiteľka musí mať vychádzku dobre pripravenú a premyslenú jej náplň. Vychádzka nesmie byť príliš dlhá. Učiteľka počas vychádzky zoznamuje deti s rôznymi javmi, rozširuje okruh ich skúseností. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou s terčom na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Pri výletoch a vychádzkach do širšieho okolia MŠ deti používajú reflexné vesty.
Výlety a exkurzie
Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky.
Výlety a exkurzie sa organizujú:
a) na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu .
b) za prípravu výletov a exkurzií na úrovni materskej školy zodpovedá koordinátorka výletov a exkurzií
c) Na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 zákona.
d) Za zabezpečenie vhodného oblečenia je zodpovedný zákonný zástupca dieťaťa.
e) Zákonný zástupca je povinný informovať službukonajúcu učiteľku o zmene zdravotného stavu dieťaťa zúčastňujúceho sa na výlete/exkurzii vrátane drobných úrazov.
f) Za bezpečnosť a ochranu zdravia detí sú počas výletu/exkurzie zodpovední pedagogickí zamestnanci podľa rozpisu.
g) Pedagogickí zamestnanci a poverené osoby podpisom potvrdia poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia počas výletu/exkurzie.
h) Pri presunoch detí sprevádzajúce učiteľky využívajú dopravný terčík, deti sú označené reflexnými vestami. Presun sa realizuje chôdzou v organizovanom zástupe; pozície dospelých osôb sú vpredu pred zástupom a vzadu, za zástupom detí.
i) Za zabezpečenie cestovnej lekárničky zodpovedá určený pedagogický zamestnanec. O prípadnom úraze vyhotoví záznam.
j) Pedagogickí zamestnanci poučia detí o pravidlách správania sa v autobuse, pri vystupovaní a nastupovaní do autobusu, o pravidlách správania sa na mieste realizácie výletu/exkurzie a pri presune na a z výletu/exkurzie, o potrebe zdržiavať sa v dohľade učiteľov a ostatných zodpovedných dospelých osôb, o zodpovednosti detí za svoje osobné veci.
Bezpečnostné opatrenia pri športových aktivitách-výcvikoch
a) Za zabezpečenie ochranných športových prvkov je zodpovedný zákonný zástupca dieťaťa.
b) Zákonný zástupca je povinný informovať službukonajúcu učiteľku o zmene zdravotného stavu dieťaťa zúčastňujúceho sa na výcviku vrátane drobných úrazov mimo výcvik.
c) Za bezpečnosť a ochranu zdravia detí je počas výcviku zodpovedný kvalifikovaný inštruktor.
d) Pedagogickí zamestnanci a poverené osoby podpisom potvrdia poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia počas výcviku.
e) Pri presunoch detí sprevádzajúce učiteľky a inštruktori využívajú dopravný terčík, deti sú označené reflexnými vestami. Presun sa realizuje zmluvnou dopravou a chôdzou v organizovanom zástupe; pozície dospelých osôb sú vpredu pred zástupom a vzadu, za zástupom detí.
f) Pedagogický dozor (sprevádzajúce učiteľky) zodpovedá za zabezpečenie cestovnej lekárničky. O prípadnom úraze vyhotoví záznam.
g) Pedagogickí zamestnanci poučia detí o pravidlách správania sa v autobuse, pri vystupovaní a nastupovaní do autobusu, o pravidlách správania sa na mieste realizácie športového výcviku a pri presune na a zo športového výcviku, o potrebe zdržiavať sa v dohľade učiteľov a ostatných zodpovedných dospelých osôb, o zodpovednosti detí za ich osobné veci.
Organizácia odpočinku
Príprava deti: deti sa na odpočinok prezliekajú do pyžama, oblečenie si odložia na stoličky. Učiteľky vedú deti k poriadku a samostatnosti. Dbajú na vytvorenie pokojnej a príjemnej atmosféry pre dokonalý oddych detí. Vhodnou prípravou na spánok je rozprávanie, čítanie, počúvanie hudby a pod.
Pedagóg počas odpočinku detí dbá na ich primerané oblečenie a vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Každé dieťa oddychuje výlučne na svojom lôžku. Posteľné prádlo je vymieňané raz za tri týždne podľa hygienických noriem, prípadne podľa potreby. Pyžamo nosia deti každý piatok domov a v pondelok donášajú čisté. Vzhľadom na psychohygienu dieťaťa je odpočinok povinný pre všetky deti. Jeho skrátenie je možné len v najstaršej vekovej skupine na 30min. Starostlivosť o čisté pyžamo majú zákonní zástupcovia, ktorí ho perú 1x do týždňa .Za výmenu posteľného prádla a čistotu daných priestorov zodpovedá poverený prevádzkový zamestnanec.
3.Výška príspevku za pobyt dieťaťa v SMŠ
Vzdelávanie v súkromnej materskej škole sa uskutočňuje za úhradu. Za pobyt dieťaťa v materskej škole prispieva zákonný zástupca mesačne. Výšku mesačného príspevku za pobyt dieťaťa v materskej škole určuje zriaďovateľ.
Príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa uhrádza za dieťa do 7. dňa v kalendárnom mesiaci na číslo účtu určené zriaďovateľom.
Príspevok za stravu
Súkromná materská škola poskytuje stravovanie deťom za úhradu nákladov v dennej výške podľa platnej zmluvy medzi zriaďovateľom a zákonným zástupcom.
Príspevok na stravu v materskej škole sa uhrádza za dieťa mesačne vopred na číslo účtu určené zriaďovateľom.
Odhlasovanie detí zo stravy
Dieťa je potrebné zo stravy odhlásiť v daný deň a to najneskôr do 7.30 hodiny prostredníctvom edupage.
Dieťa v materskej škole denne odoberá: desiatu, obed a olovrant.
Rodič dieťa, ktoré podľa posúdenia pediatra vyžaduje špeciálnu stravu musí túto skutočnosť nahlásiť zriaďovateľovi.
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
-
- Súkronmá materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
- Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
- Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno - patologických javov.
- Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
- Viesť evidenciu školských úrazov, ktoré sa stali počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou je povinnosťou podľa §17 odsek 8 písm. a) a b) zákona č.124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 a zákona 140/2008 Z. z.
- Pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze na predpísanom tlačive (zošit úrazov v každej triede).
- Údaje o úrazoch priebežne zapisovať do webovej aplikácie umiestnenej na internetovej stránke http://web.uips.sk/urazy/.
- Pri úraze zabezpečí učiteľka prvú pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa a zriaďovateľa.
- Podľa § 24 ods. 6 zákona 355/2007 Z. z. o ochrane podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, môže byť v SMŠ umiestnené len dieťa, ktoré: a) je spôsobilé na pobyt v kolektíve, b) neprejavuje príznaky prenosného ochorenia c) nemá nariadené karanténne opatrenie.
- Súkronmá materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
-
- Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musia byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov, ktorý si nachádza v každej triede. Tento záznam dá rodičovi na podpis. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičovi dieťaťa.
V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodiča, ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodiča. Taktiež úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá rodičovi. Registrovaný úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11.februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou sa upresňuje postup zamestnancov SMŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.
Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí
Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov. Evidencia obsahuje:
- meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz, deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde
došlo k úrazu, stručný popis, ako k úrazu došlo,
- svedkov úrazu, meno a priezvisko učiteľky, ktorá vykonávala dozor v čase vzniku úrazu,
dátum zapísania úrazu do evidencie,
- počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu.
Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr. Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná učiteľka v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako 4 dni ( t.j. 0 až 3 dni ), tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v MŠ na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako 3 dni (t.j. 4 dni a viac), považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz. Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku školského úrazu.
Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru učiteľka, ktorá vykonávala v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedna učiteľka, a to najneskôr do 7. kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľkou SMŠ.
Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a riaditeľka školy. Zamestnanec spisujúci záznam pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa. Riaditeľka SMŠ je povinná do 7. kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr (MŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách. Záznam o registrovanom úraze dostanú: rodič dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná zriaďovateľ školy v spolupráci s rodičom dieťaťa.
Dieťa, ktoré utrpelo zlomeninu hornej alebo dolnej končatiny a má sádru, učiteľka pri rannom filtri môže takéto dieťa odmietnuť.
Starostlivosť o hygienu, zdravie a bezpečnosť detí
-
- V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä § 12, 17 Zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákonom Národnej rady SR 355/2007 Z. z. o ochrane podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zamestnanci sa pri dodržiavaní starostlivosti o hygienu, bezpečnosť a zdravie detí riadia aj pokynmi riaditeľky materskej školy a závermi z pracovných porád.
Opatrenia v prípade pedikulózy
Pedikulóza (zavšivanie) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Voš detská, hlavová.
Preventívne povinnosti školy:
a) zabezpečiť informovanosť všetkých zákonných zástupcov detí, o prevencii výskytu vší v zariadení a ich povinnostiach:
b) zodpovedať za dodržovanie hygienických zásad v rodine, dodržiavanie osobnej hygieny vrátane
c) častá výmena osobnej a posteľnej bielizne,
d) pranie bielizne pri vysokých teplotách
e) pranie a dezinsekcia čiapok, šatiek, šálov, hrebeňov,
f) pravidelné prehliadky vlasov detí,
g) poslať dieťa do kolektívneho zariadenia bez vší a hníd,
h) ihneď informovať triedneho učiteľa, vedenie školy o výskyte vší u svojho dieťaťa za účelom zabezpečenia opatrení aj v kolektívnom zariadení.
Postup MŠ pri podozrení na výskyt prenosného parazitárneho ochorenia :
a) pri akomkoľvek podozrení učiteľky na možný výskyt vší ( dieťa sa škriabe, je nepokojné, nesústredené, pohľadom, prezeraním vlasovej časti hlavy) oznámiť túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi dieťaťa.
b) Učiteľka dohliadne, aby vrchný odev ( hlavne čiapky, šály ), osobná (posteľná bielizeň, hrebene) a ďalšie predmety, s ktorými prišla hlava dieťaťa podozrivého zo zavšivavenia do styku, neboli spoločne uložené ( v šatni, na vešiakoch a pod.) s odevmi a predmetmi ostatných detí, prípadne aby ich iné deti nepoužívali.
c) Učiteľka zákonnému zástupcovi odporučí navštíviť všeobecného lekára pre deti a dorast za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie dieťaťa.SMŠ zabezpečí vypranie posteľnej bielizne pri vysokej teplote, vysušenie a vyžehlenie.
d) Dezinfekcii je nutné podrobiť aj predmety, ktoré prišli do styku s vlasovou časťou hlavy, a to vyvarením (hrebene), resp. postriekaním insekticídnym prípravkom na lezúci hmyz.
e) Vedenie SMŠ zabezpečí do 48 hodín informovanie všetkých zákonných zástupcov, že v SMŠ sa vyskytli vši. Zároveň budú zákonní zástupcovia informovaní o ďalšom postupe s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia.
f) Vykonať dezinfekciu v rovnakom čase v celom kolektíve (aj u zdravých členov), v ktorom bol výskyt vší zistený. Informácie o dezinfekčných preparátoch je možné získať u praktického lekára, lekárnika.
g) Zopakovať dezinfekciu po 8 - 14 dňoch na zaistenie spoľahlivého účinku.
h) Vedenie školy požiada zákonných zástupcov o súčinnosť, tzn. aby priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.
i) Opätovný nástup dieťaťa do SMŠ je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že dieťa je spôsobilé pre opätovný návrat do kolektívu.
Zákonný zástupca má povinnosť starostlivosti o dieťa, vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak zákonný zástupca odmietne liečenie dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o toto dieťa a navyše dochádza aj k porušeniu základných práv dieťaťa. Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti
Ochrana pred sociálnopatologickými javmi
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálnopatologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne s centrom pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog SMŠ prijíma nasledovné opatrenia:
- primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka,
- viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie,
- v prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru a preventívne výukové programy zakomponovať do plánov práce každej triedy,
- poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít, a tým ich viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne či nelegálne drogy nemali svoje miesto,
- zabezpečiť v celom areáli SMŠ prísny zákaz fajčenia,
- dbať na to, aby sa do budovy SMŠ nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti,
- v prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných – riaditeľku, zriaďovateľku, ktorí vykonajú okamžité opatrenia.
- V zmysle zákona NR SR č. 377/2004 Z. z. v znení zmien a doplnkov zákona NR SR č. 465/2005 Z. z. a v znení zmien a doplnkov zákona NR SR č. 87/2009 Z. z. o ochrane nefajčiarov, sú všetci zamestnanci povinní dodržiavať zákaz fajčenia v priestoroch materskej školy ako aj v priestoroch školského dvora a záhrady. Ide o generálny zákaz fajčenia v celom objekte materskej školy. Ďalej je zakázané prinášanie a užívanie alkoholických nápojov, omamných a psychotropných látok
Podávanie/nepodávanie liekov v MŠ
Učiteľky SMŠ nie sú oprávnené podávať deťom žiadne lieky, probiotiká či výživové doplnky.
Článok IV
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
-
- Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa, ako aj na zamestnancov SMŠ. Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.
- V rámci bezpečnosti a ochrany detí sú zákonní zástupcovia spoluzodpovední za zatváranie vchodových dverí, nevpúšťanie podozrivých a neznámych osôb do budovy a pri podozrení sú povinní upozorniť zamestnancov na danú skutočnosť.
- Vetranie miestností na prízemí balkónovými dverami sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnanca materskej školy. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien.
- Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár chránia ho pred poškodením a odcudzení.
- Po skončení prevádzky materskej školy je učiteľka povinná odložiť didaktickú pomôcku, ktorú použila.
- Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si pracovníci plnia v zmysle pracovnej náplne.
Protipožiarne opatrenia
Pred odchodom z pracoviska skontrolujú pedagogickí zamestnanci či sú vypnuté: kopírka, počítač, rýchlovarná kanvica a ostatná technika, s ktorou pracovali.
- Školský poriadok je platný a účinný dňom jeho vydania riaditeľkou školy.
- Školský poriadok je zverejnený na verejne prístupnom mieste v škole.
- Školský poriadok je záväzný pre všetkých zamestnancov materskej školy, pre deti prijaté na predprimárne vzdelávanie a ich zákonných zástupcov. V prípade porušenia pravidiel školského poriadku bude podľa miery závažnosti vyvodená zodpovednosť s možnosťou prijatia sankcií, na ktorých udelenie bude dotknutá osoba vopred upozornená.
- Vydaním tohto školského poriadku sa ruší prechádzajúci školský poriadok platný a to vrátane všetkých jeho dodatkov.
Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:
- zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- vyhláškou MŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole,
- zákonom č.311/2001 Z.z. Zákonník práce, - zákonom č.552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, - zákonom č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov, -
- zákonom č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám,
- Dohovorom o právach dieťaťa a Deklaráciou práv dieťaťa.
Príloha
č. 1
k školskému poriadku
Súkromnej materskej školy Nezbedná stonožka Staré Grunty 324/A, 841 04 Bratislava
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
MŠVVaM SR | 10
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou prílohy školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”31
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní32.
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“33. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná2b) pri uplatňovaní práv národnostných
31 Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z. 32 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
33 § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
MŠVVaM SR | 14
menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“34 Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru35. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet. ▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
34 § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
35 Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
MŠVVaM SR | 15
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
▪ Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR36.
a) Štandardy priestorovej desegregácie:
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone37.
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
b) Štandardy organizačnej desegregácie:
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov38.
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program39, individuálny učebný plán40 alebo poskytnuté podporné opatrenia41.
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
36 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
37 Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
38 § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
39 § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
40 § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
41 § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
MŠVVaM SR | 16
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole42. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
c) Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
42 Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva.
MŠVVaM SR | 17
Príloha č. 2
Odporúčania k tvorbe Plánu uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štruktúra:
I. Identifikácia a analýza aktuálneho stavu
▪ Stručný popis, ako ŠaŠZ zariadenie uplatňuje jednotlivé Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní:
- s uplatňovaním, ktorých štandardov ma ŠaŠZ dobrú prax a pri uplatňovaní, ktorých štandardov identifikuje nedostatky a v čom sú ich príčiny;
II. Ciele a vízia plánu
▪ Krátkodobé a dlhodobé ciele, ktoré ŠaŠZ zariadenie chce dosiahnuť v oblasti zabezpečenia rovnakého prístupu k vzdelávaniu. Formy, ktoré môžete uviesť a následne rozpracovať:
- Vízia (napr. inkluzívna škola, kde sa každý žiak cíti akceptovaný a má rovnaké šance na úspech). - Výzva (napr. riešenie výzvy diverzity žiakov v triedach)
- Cieľ (napr. dosiahnutie inkluzívnejšieho prostredia)
- Priorita (napr. podpora rovnosti vo vzdelávaní ako prioritná oblasť)
- Oblasť rozvoja (napr. inkluzívne vzdelávanie ako oblasť, na ktorú sa škola chce sústrediť) - Možnosť zlepšenia (napr. identifikácia možností na zlepšenie spolupráce s rodičmi) - Potrebná zmena (napr. zmena prístupu k rozdeleniu žiakov do tried)
III. Kroky na zlepšenie aktuálnej situácie
▪ Konkrétne opatrenia podľa Časti B Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní43; ▪ Časový harmonogram rozvrhnutia aktivít a určenie zodpovedností za ich plnenie;
IV. Podpora a spolupráca
▪ Identifikácia partnerov, ktorí môžu škole pomôcť (napr. NIVAM, neziskové organizácie,). ▪ Zapojenie rodičov a komunity (napr. informačné stretnutia).
Ďalšie odporúčania na rozpracovanie nad základný rámec:
V. Očakávané výsledky
▪ Nastavenie ukazovateľov, ktoré budú sledovať, či plán prináša zlepšenie (napr. spokojnosť žiakov, výsledky testov, prieskumy medzi rodičmi).
VI. Zdroje a financovanie
▪ Identifikácia potrebných zdrojov (ľudské zdroje, materiály, školenia, financie).
▪ Možnosti financovania (napr. projekty, granty, podpora zo strany ministerstva).
VII. Komunikácia a zdieľanie výsledkov
▪ Informovanie všetkých zainteresovaných strán o cieľoch, aktivitách a výsledkoch plánu. ▪ Transparentná komunikácia s komunitou školy, rodičmi a zriaďovateľom.